O škole

Akvaristika

AMAZONSKÉ AKVÁRIUM

Největší nádrž akvaristiky o objemu téměř 3000 litrů překvapí svou velikostí i skladbou ryb z oblasti Amazonie. Akvárium je zaměřené zejména na velké ryby a paryby. Plave zde například 70 cm dlouhá arowana dvojvousásladkovodní rejnocianténovec štíhlý, různé druhy krunýřovců, např. největší krunýřovec na světě - krunýřovec adonis a další druhy ryb, které nejsou běžně k vidění.

Nejvzácnějšími obyvateli jsou černí rejnoci s bílými skvrnami a kroužky - rejnoci leopoldovi (Potamotrygon leopoldi Black Diamond). Tento druh je tak vzácný, že se z Brazílie do Evropy v současné době dováží jen sporadicky a většina těchto rejnoků je dosažitelná pouze u chovatelů, kterých ve střední Evropě není mnoho. S tím souvisí i cena, která se pohybuje až v řádech desítek tisíc korun za exemplář. Nám se podařilo k samici získat od slovenského chovatele i samce a věříme, že bychom se mohli dočkat i takto vzácných mláďat. Navíc nám dorůstá další pár exkluzivně vybarvených Black Diamondů do chovu.

Technické vybavení akvária je také poměrně zajímavé, i když běžným návštěvníkům skryté v technické místnosti. O čistotu vody v akváriu pečuje několik biologických filtrů, kromě toho i filtr denitrifkační, filtr odbourávající fosfor a filtr s médiem zvyšující pufrační schopnost vody. Do směšovače v akváriu se přidává ozon na zlepšení kvality vody a odstranění organických nečistot. UV-lampy efektivně zničí případné choroboplodné zárodky. Výměna vody je také zautomatizovaná.

Nově byl k tomuto akváriu instalován speciální mechanický filtr, který dokáže vychytat částice velikosti od 5 mikrometrů a je plně automatizovaný, včetně elektronicky řízeného čištění. Optická čistota vody se po zaběhnutí tohoto filtru výrazně zlepšila. 

I tak je pravidelná péče o akvárium nezastupitelná a kromě každodenního krmení je nutná kontrola techniky, zdraví ryb, parametrů vody. Nutností je také odkalování akvária  a čištění interiéru akvária. To se ale týká i akvárií ostatních.

 

 

 

TEPLOVODNÍ A STUDENOVODNÍ AKVÁRIA

Školní akvaristika se nachází ve sklepních prostorách školy. Je rozdělena na dvě sekce.

  • První část, studenovodní akvaristika, je tvořena pěti nádržemi, ve kterých najdeme ryby z našich potoků, řek a rybníků. Nechybí mezi nimi kapr, cejn, lín, úhoř a další. Zvlášť populární je pak krmení dravců – štik, okounů a sumců. Kromě běžných druhů je zde k vidění i řada vzácnějších ryb, např. piskoř pruhovaný, okounek pstruhový, mřenka mramorovaná, mník jednovousý, parma říční atd. Celkem je zde kolem čtyřiceti druhů našich ryb.
  • Ve druhé sekci, teplovodní akvaristice, se nachází jedenáct biotopních akvárií se subtropickými a tropickými rybami. Opět jsou zde druhy relativně běžné, jihoamerické skaláry, tetry a pancéřníčci; východoasijské parmičky, mřenky a sumci. Dále zde najdeme biotop jezera Malawi, řeky Kongo i akvárium se sladkovodními krevetkami. Mezi nejzajímavější zástupce můžeme zařadit hadohlavce červené, lezce obojživelné nebo africké bichiry. Největším lákaldem jsou ale samozřejmě odrůstající mláďata našich rejnoků.

NOVINKOU NAŠÍ STUDENOVODNÍ AKVARISTIKY JE SPECIÁLNÍ PROJEKT - "ZLATÝ POTOK" - PRŮTOČNÉ AKVÁRIUM S RYBAMI, ROSTLINAMI A BEZOBRATLÝMI Z PSTRUHOVÉHO PÁSMA. PODOBNÉ AKVÁRIUM PRAVDĚPODOBNĚ NIKDE JINDE V ČR NENAJDETE. PŘIJEĎTE SE PODÍVAT ! - VIZ VIDEA

O akvária se starají sami studenti v rámci svého volného času i o individuálních praxích. Kromě běžné údržby a krmení mají možnost ryby vytírat a odchovávat. K případným odchovům slouží pak další dvě místnosti, které plní zároveň roli technického zázemí k akváriím. V těchto místnostech je kromě akvárií i několik terárií s ještěry a hady, z nichž největší je dvoumetrová krajta.

 
 

Postranní menu